Національний екзит-пол Вибори до Верховної Ради України (21 липня 2019 року)

21 липня 2019 року, у день виборів до Верховної Ради  України, Консорціум, до якого входять Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва», Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, провів  Національний екзит-пол’2019 – парламентські вибори.

Управління проектом, його фінансовий і медійний менеджмент здійснює  Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва». Наукове керівництво проектом, розробку вибірки і координацію опитування виконує КМІС. Опитування виборців на виході з виборчих дільниць провели Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) і Центр Разумкова.

Генеральна сукупність екзит-полу – виборці, які проголосували на виборчих дільницях на території України (крім спеціальних дільниць). Теоретично вибірка репрезентативна для України в цілому,  для всіх тих дільниць, на яких відбулися вибори. Опитано 11 618 респондентів на 300 виборчих дільницях. Застосовувалася методика «таємного голосування». Рівень досяжності склав 74%.

Керівник проекту «Національний екзит-пол’2019 – парламентські вибори» — І.Бекешкіна

Науковий керівник проекту — Н.Харченко

Менеджер робіт Київського міжнародного інституту соціології — А.Грушецький

Менеджери робіт Центру Разумкова — А.Биченко, М.Міщенко

Консультант  В.Паніотто

Національний екзит-пол під час парламентських виборів-2019  здійснюється за фінансової підтримки міжнародних донорів: Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні, Представництва Європейського Союзу в Україні, Міжнародного фонду «Відродження», Посольства Канади в Україні.

 

ХТО ЗА КОГО ПРОГОЛОСУВАВ:

 

ДЕМОГРАФІЯ НАЦІОНАЛЬНОГО ЕКЗИТ-ПОЛУ НА ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ВИБОРАХ  

Результати опитування на виході з виборчих дільниць дають змогу проаналізувати особливості голосування соціально-демографічних груп виборців, виокремлених за регіональною, поселенською,  статевою та освітньою ознаками. 

 

Переваги у регіонах. Переможцем  в усіх регіонах України стала партія  «Слуга народу». У Західному регіоні партія «Слуга народу» набрала 39,4%, на другому місці – партія «Голос» (14,1%),  далі – партія «Європейська солідарність» (12,7%) та «Батьківщина» (9,9%). Більше, ніж в усіх інших регіонах, отримала партія «Свобода» (4,7%). А от підтримка другого  призера виборів – партії «Опозиційна платформа – За життя» у Західному регіоні виявилася зовсім незначною – усього 2,0%. У Центральному регіоні лідером теж є партія «Слуга народу»  (45,5%), далі – «Європейська солідарність» (10,1%), «Батьківщина» (9,6%), «Опозиційна платформа – За життя» (6,8%) та «Голос» (5,4%). Партія «Сила і честь»  у Центральному регіоні отримала свій найкращий результат (5,9%). На Півдні лідерство партії «Слуга народу» найбільше – 50,2%. На другому місці – «Опозиційна платформа «За життя» – 16,7%, здолала 5%-й бар’єр у цьому регіоні й партія «Європейська солідарність» (5,9%). А от  «Батьківщина» та «Голос» отримали у Південному регіоні, відповідно, 4,6% та 3,3%. На Сході лідером теж є партія «Слуга народу» (37,6%),  але до неї тісно підходить «Опозиційна платформа – За життя» (30,3%). А от решта три партії, що пройшли до Верховної Ради, у Східному регіоні прохідний  бар’єр не долають: «Європейська солідарність» – 4,4%, «Батьківщина» – 3,1%, «Голос» – 2,0%. Натомість дві партії, які не набрали 5% у масштабах країни, у Східному та Південному регіонах показали добрі результати: партія «Опозиційний блок» – 8,3% на Сході і 5,5% на Півдні, Партія Шарія – 6,5% на Сході і 4,8% на Півдні.  

 

Вибір  жителів населених пунктів різного типу і розміру. У населених пунктах  різного типу першість має партія «Слуга народу», причому різниця у підтримці незначна: найбільша  – у містах з населенням від 100 тис. жителів (47,6%), найменша – у містах з населенням від 50 до 100 тис. (39,9%).  В обласних центрах найбільше голосів набрала партія «Слуга народу» (40,8%), далі йдуть «Європейська солідарність» (13,0%), «Опозиційна платформа – За життя» (10,0%), «Голос» (8,9%) та  «Батьківщина» (5,5%). Особливістю великих міст (понад 100 тис. жителів) є більш високий відсоток голосів, отриманих «Опозиційною платформою – За життя» (15,5%) та «Опозиційним блоком» (8,2%).  А от «Батьківщина» отримала свій кращий результат у селах (9,8%), посівши там друге місце. У Радикальної партії Олега Ляшка найкращий результат також у селах (5,3%).  

У виборі чоловіків і жінок  відмінності найбільш виражені у підтримці партії «Слуга народу»: за неї проголосували 41,7% чоловіків  та істотно більше жінок – 46,0%. У решти партій відмінності зовсім незначні, переважно у межах похибки вибірки, за винятком партії «Європейська солідарність», за яку проголосували 9.6% чоловіків і дещо менше – 8.3% жінок та Партії Шарія, де теж більша підтримка чоловіків – 4,1% чоловіків і 2,4% жінок.   

 

Переваги у вікових групах.. Партія «Слуга народу»  є лідером серед виборців  в усіх вікових групах, але найбільше –  у групі наймолодших, 18–29 років, де за неї проголосувало 58,8% виборців. Прохідний відсоток у цій групі отримали партія «Голос» – 9,4%, «Європейська солідарність» (7,0%) та Партія Шарія (6,8%).   У групі виборців 30–39 років  партія «Слуга народу»  теж є явним лідером (53,5%), далі йдуть партії «Голос» (9,5%),  «Європейська солідарність» (8,1%) та Партія Шарія (5,1%). Виборці 40–49 років підтримали переважно такі партії: «Слуга народу» (48,4%), «Європейська солідарність» (11,2%), «Опозиційна платформа за життя» (7,5%), «Голос» (7,2%), «Батьківщина» (5,2%). 

У групі виборців 50–59 років результати наступні: «Слуга народу» – 42,7%, «Опозиційна платформа – За життя» – 11,6%, «Європейська солідарність» – 9,1%, «Батьківщина» – 7,9%. 

Серед виборців, старших 60 років, найбільшу підтримку отримала теж партія «Слуга народу», проте меншу, ніж у інших вікових групах – 32,7%,  натомість значно більше, ніж у інших вікових групах, отримала партії «Опозиційний блок – За життя» (20,1%) та «Батьківщина» (11,6%).  Також прохідний бар’єр серед найстарших виборців здолали партії «Європейська солідарність» (8,6%) та «Сила і честь» (6,1%). А от «Голос» у найстаршій віковій групі  отримав лише 3,6%. 

 

Переваги  в освітніх групах. Партія «Слуга народу»  є лідером в усіх освітніх групах, особливо – серед виборців з незакінченою вищою освітою (власне, це студенти). У групі виборців з вищою освітою у партії «Слуга народу» 40,3% голосів, партії «Європейська солідарність» – 12,8%, «Опозиційної платформи – За життя» – 9,6%, «Голосу» – 8,8%, «Батьківщини» – 6,1%. Серед виборців з незакінченою вищою освітою  партія «Слуга народу» отримала 52,9% голосів, «Опозиційна платформа – За життя» – 7,6%, «Голос» – 7%, «Європейська солідарність» – 6,6%, «Батьківщина» – 5,5%, «Партія Шарія» – 5,1%. Серед виборців із середньою спеціальною освітою теж попереду партія «Слуга народу» – 46,8%,  у «Опозиційної платформи – За життя» – 13,8%, «Батьківщини» – 8,1%, «Європейської солідарності» – 6,5%, «Голосу» – 5,1%.  У групі виборців з повною середньою освітою партія «Слуга народу» має 45,7%, «Опозиційна платформа – За життя» – 11,5%, «Батьківщина» – 9,7%, «Європейська солідарність» – 6,4%, а от «Голос» – лише 4,5%, натомість  Радикальну партію Олега Ляшка у цій освітній групі підтримує 5,6% виборців. Нарешті, у групі виборців з неповною середньою освітою у партії «Слуга народу» 41,9% голосів, «Опозиційної платформи – За життя» – 13,3%, «Батьківщини» – 9,3%. Не долають прохідний бар’єр у цій освітній групі «Європейська солідарність» (4,3%) та «Голос» (3,7%), натомість непоганий результат мають «Радикальна партія Олега Ляшка» (7,4%) та «Опозиційний блок» (5,9%).  

 

Особливості електоратів партій

 

За регіонами.  В електоратах партій «Голос» (52%) та «Свобода» (55%) більше половини    становлять виборці Західного регіону;  виборці Заходу і Центру переважають в електоратах  «Української стратегії» (79%), «Батьківщини» (78%), Радикальної партії Олега Ляшка (77%), партії «Сила і честь» (77%), «Європейської солідарності» (76%). Натомість  виборці Півдня і Сходу складають більшість в електоратах «Опозиційного блоку» (78%), Опозиційної платформи «За життя» (74%), Партії Шарія (69%). А от основний виборець партії «Слуга народу»   зосереджений у Центральному та Південному регіонах  (67%).   

 

За типом населеного пункту. Найбільший відсоток сільського електорату наявний в електоратах Радикальної партії Олега Ляшка (62%) та «Батьківщини»  (42%), а виборці обласних центрів становлять основну частину виборців Партії Шарія (49%), «Громадянської позиції» (49%), «Європейської солідарності» (46%), «Голосу» (43%).   

 

За статтю. Чоловіки переважають серед виборців Партії Шарія (57%), «Громадянської позиції» (56%), «Свободи» (56%). Значна перевага жінок в електоратах «Опозиційного блоку»  (61%), партій «Українська стратегія» (58%), «Слуга народу» (58%). 

 

За віком. Найбільш молодий електорат – у «Партії Шарія»  (52% виборців віком 18-40 років). Порівняно з іншими партіями більше молоді віком до 40 років у складі партій «Голос» (41%) та «Слуга народу» (36%). А найстарший  електорат – у «Опозиційної платформи – За життя» (79% виборців – у віці 50 років і старше). Значну частину виборці, яким за 50 років, також складають в електоратах  «Батьківщини» (73%), партії «Громадянська позиція» (70%), Радикальної партії Олега Ляшка (69%), партії «Сила і честь» (68%), «Опозиційного блоку» (67%).  

 

За рівнем освіти найбільше виборців з вищою і незакінченою вищою освітою присутні в електоратах «Партії Шарія» (68%), «Європейської солідарності» (62%), «Голосу» (60%), найменше – у складі виборців Радикальної партії Олега Ляшка (18%).

 

 

Коли виборці визначилися, за кого голосувати? 

Загалом більше половини виборців  (55%) визначилися з вибором партії незалежно від виборчої кампанії, бо «були прихильниками цієї партії задовго до виборів».  Це характерно насамперед для виборців «Європейської солідарності» (74%), «Батьківщини» (71%), «Свободи» (70%), «Опозиційної платформи – За життя» (67%), «Опозиційного блоку» (60%). А от виборців, які визначилися в останній день голосування чи безпосередньо на виборчій дільниці, найбільше виявилося серед виборців партій «Українська стратегія» (11%), «Радикальної партії Олега Ляшка» (10%),  партії «Громадянська позиція» (10%), «Голосу» (9%). 

 

І. ОСТАТОЧНІ РЕЗУЛЬТАТИ ЕКЗИТ-ПОЛУ І ПОРІВНЯННЯ З ОФІЦІЙНИМИ РЕЗУЛЬТАТАМИ

 

Таблиця 1.1 Порівняння даних Національного екзит-полу’2019 (парламентські вибори) з результатами виборів

 

100% у стовпчику Результати ЦВК Національний екзит-пол,

дані на

18.00

Національний екзит-пол, дані на 20.00 Остаточні дані (отримані поштою)
Рейтинг Різниця Рейтинг Різниця Рейтинг Різниця
«Слуга народу» 43.16% 43.9% 0.8% 44.2% 1.0% 44.2% 1.0%
«Опозиційна платформа – За життя» 13.05% 11.5% -1.5% 11.4% -1.7% 11.4% -1.6%
Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» 8.18% 7.6% -0.6% 7.4% -0.7% 7.5% -0.7%
«Європейська Солідарність» 8.10% 8.9% 0.8% 8.8% 0.7% 8.9% 0.8%
«Голос» 5.82% 6.3% 0.5% 6.5% 0.6% 6.5% 0.7%
Радикальна партія Олега Ляшка 4.01% 2.8% -1.2% 2.8% -1.2% 2.8% -1.2%
«Сила і Честь» 3.82% 4.4% 0.6% 4.3% 0.5% 4.2% 0.3%
«Опозиційний блок» 3.03% 3.3% 0.3% 3.3% 0.3% 3.3% 0.3%
«Українська стратегія Гройсмана» 2.41% 2.2% -0.2% 2.2% -0.2% 2.1% -0.3%
«Партія Шарія» 2.23% 3.1% 0.8% 3.1% 0.9% 3.2% 0.9%
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» 2.15% 2.1% -0.1% 2.1% -0.1% 2.1% -0.1%
«Громадянська позиція» 1.04% 0.9% -0.2% 0.9% -0.2% 0.9% -0.2%
Партія Зелених України 0.66% 0.7% 0.0% 0.6% 0.0% 0.7% 0.0%
«Об’єднання «Самопоміч» 0.62% 0.6% 0.0% 0.7% 0.1% 0.7% 0.1%
Аграрна партія України 0.51% 0.5% 0.0% 0.5% 0.0% 0.5% 0.0%
«Рух нових сил Михайла Саакашвілі» 0.46% 0.4% -0.1% 0.4% 0.0% 0.4% 0.0%
«Сила людей» 0.19% 0.3% 0.1% 0.3% 0.1% 0.2% 0.0%
«Сила права» 0.14% 0.2% 0.1% 0.2% 0.1% 0.2% 0.1%
«Соціальна справедливість» 0.11% 0.2% 0.1% 0.2% 0.1% 0.1% 0.0%
«Патріот» 0.11% 0.1% 0.0% 0.1% 0.0% 0.1% 0.0%
«Незалежність» 0.05% 0.1% 0.0% 0.1% 0.0% 0.1% 0.0%
Всеукраїнське об’єднання «Факел» 0.05% 0.1% 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 0.0%

 

Таблиця 1.2 Порівняння даних Національного екзит-полу’2019 (парламентські вибори) – окремо КМІС і Центр Разумкова

 

100% у стовпчику Результати ЦВК Національний екзит-пол,

Остаточні дані, ЦР (n=5752)

Національний екзит-пол, Остаточні дані, КМІС (n=5783)
Рейтинг Різниця Рейтинг Різниця
«Слуга народу» 43.16% 44.7% 1.5% 43.7% 0.5%
«Опозиційна платформа – За життя» 13.05% 11.0% -2.1% 11.9% -1.2%
Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» 8.18% 7.7% -0.4% 7.3% -0.9%
«Європейська Солідарність» 8.10% 8.5% 0.4% 9.2% 1.1%
«Голос» 5.82% 6.3% 0.5% 6.7% 0.9%
Радикальна партія Олега Ляшка 4.01% 3.1% -1.0% 2.6% -1.4%
«Сила і Честь» 3.82% 4.1% 0.3% 4.2% 0.4%
«Опозиційний блок» 3.03% 3.3% 0.3% 3.3% 0.3%
«Українська стратегія Гройсмана» 2.41% 2.4% 0.0% 1.9% -0.5%
«Партія Шарія» 2.23% 2.7% 0.5% 3.6% 1.4%
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» 2.15% 2.2% 0.0% 2.0% -0.2%
«Громадянська позиція» 1.04% 0.9% -0.1% 0.8% -0.2%
Партія Зелених України 0.66% 0.7% 0.0% 0.6% 0.0%
«Об’єднання «Самопоміч» 0.62% 0.7% 0.1% 0.7% 0.1%
Аграрна партія України 0.51% 0.3% -0.2% 0.7% 0.1%
«Рух нових сил Михайла Саакашвілі» 0.46% 0.4% 0.0% 0.4% 0.0%
«Сила людей» 0.19% 0.4% 0.2% 0.1% -0.1%
«Сила права» 0.14% 0.3% 0.1% 0.2% 0.0%
«Соціальна справедливість» 0.11% 0.2% 0.1% 0.1% 0.0%
«Патріот» 0.11% 0.1% 0.0% 0.1% 0.0%
«Незалежність» 0.05% 0.1% 0.0% 0.0% 0.0%
Всеукраїнське об’єднання «Факел» 0.05% 0.1% 0.0% 0.0% 0.0%

 

ІІ. РЕЙТИНГ ПАРТІЙ ЗА РЕГІОНАМИ, ТИПОМ НАСЕЛЕНОГО ПУНКТУ, СТАТТЮ, ВІКОМ І ОСВІТОЮ

 

Таблиця 2.1 Рейтинг партій на виборах до ВРУ серед жителів макрорегіонів України

 

100% у стовпчику Захід (n=2903) Центр

(n=4055)

Південь

(n=2903)

Схід

(n=1674)

«Слуга народу» 39.4% 45.5% 50.2% 37.6%
«Опозиційна платформа – За життя» 2.0% 6.8% 16.7% 30.3%
Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» 9.9% 9.6% 4.6% 3.1%
«Європейська Солідарність» 12.7% 10.1% 5.9% 4.4%
«Голос» 14.1% 5.4% 3.3% 2.0%
Радикальна партія Олега Ляшка 3.2% 3.9% 1.6% 1.6%
«Сила і Честь» 4.3% 5.9% 2.5% 2.4%
«Опозиційний блок» 0.7% 1.5% 5.5% 8.3%
«Українська стратегія Гройсмана» 2.6% 2.9% 1.1% 1.1%
«Партія Шарія» 0.8% 2.3% 4.8% 6.5%
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» 4.7% 1.8% 0.7% 0.7%
«Громадянська позиція» 1.1% 1.2% 0.5% 0.3%
Партія Зелених України 0.7% 0.5% 0.8% 0.8%
«Об’єднання «Самопоміч» 1.5% 0.6% 0.3% 0.2%
Аграрна партія України 0.6% 0.6% 0.4% 0.1%
«Рух нових сил Михайла Саакашвілі» 0.5% 0.4% 0.4% 0.4%
«Сила людей» 0.4% 0.4% 0.1% 0.0%
«Сила права» 0.2% 0.2% 0.3% 0.1%
«Соціальна справедливість» 0.2% 0.2% 0.1% 0.0%
«Патріот» 0.1% 0.0% 0.1% 0.0%
«Незалежність» 0.2% 0.0% 0.0% 0.0%
Всеукраїнське об’єднання «Факел» 0.1% 0.0% 0.0% 0.0%

 

Таблиця 2.1 Рейтинг партій на виборах до ВРУ серед жителів населених пунктів різного типу і розміру

 

100% у стовпчику Обласний центр (n=3589) Місто з населенням 100 тис. та більше. (n=883) Місто з населенням від 50 до 100 тис. (n=854) Місто з населенням від 20 до 49-ти тис. (n=1068) Місто з населенням менше 20 тис. (n=1195) Селище міського типу (n=999) Село (n=2947) 
«Слуга народу» 40.8% 47.6% 39.9% 46.1% 40.3% 46.8% 47.5%
«Опозиційна платформа – За життя» 10.0% 15.5% 21.0% 12.5% 12.3% 19.2% 8.2%
Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» 5.5% 5.9% 5.8% 7.1% 9.2% 7.4% 9.8%
«Європейська Солідарність» 13.0% 5.9% 8.0% 7.8% 7.5% 4.4% 7.1%
«Голос» 8.9% 2.3% 6.3% 6.7% 8.4% 3.2% 5.2%
Радикальна партія Олега Ляшка 0.9% 1.1% 2.0% 2.6% 2.7% 2.6% 5.3%
«Сила і Честь» 4.8% 3.1% 4.0% 4.1% 6.4% 3.1% 3.5%
«Опозиційний блок» 3.0% 8.2% 2.9% 2.6% 2.8% 3.4% 2.9%
«Українська стратегія Гройсмана» 2.0% 1.4% 1.3% 1.7% 2.3% 2.3% 2.6%
«Партія Шарія» 4.9% 5.1% 3.4% 3.5% 2.2% 3.0% 1.2%
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» 2.5% 0.9% 2.1% 1.4% 2.0% 1.7% 2.1%
«Громадянська позиція» 1.4% 0.6% 0.4% 1.2% 0.4% 0.5% 0.7%
Партія Зелених України 0.5% 0.7% 0.3% 0.8% 0.4% 0.3% 1.0%
«Об’єднання «Самопоміч» 0.6% 0.1% 0.5% 0.3% 1.5% 0.8% 0.8%
Аграрна партія України 0.0% 0.4% 0.8% 0.1% 0.2% 0.2% 1.1%
«Рух нових сил Михайла Саакашвілі» 0.6% 0.7% 0.3% 0.3% 0.7% 0.3% 0.2%
«Сила людей» 0.2% 0.1% 0.0% 0.5% 0.2% 0.1% 0.3%
«Сила права» 0.2% 0.1% 0.5% 0.2% 0.1% 0.5% 0.2%
«Соціальна справедливість» 0.2% 0.1% 0.1% 0.2% 0.1% 0.0% 0.1%
«Патріот» 0.0% 0.0% 0.1% 0.0% 0.2% 0.1% 0.1%
«Незалежність» 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 0.2% 0.1% 0.1%
Всеукраїнське об’єднання «Факел» 0.0% 0.1% 0.0% 0.0% 0.1% 0.1% 0.1%

 

Таблиця 2.3 Рейтинг партій на виборах до ВРУ серед чоловіків і жінок

100% у стовпчику Чоловіки (n=4997) Жінки

(n=6266)

«Слуга народу» 41.7% 46.0%
«Опозиційна платформа – За життя» 11.2% 11.6%
Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» 7.3% 7.5%
«Європейська Солідарність» 9.6% 8.3%
«Голос» 6.7% 6.4%
Радикальна партія Олега Ляшка 2.7% 2.9%
«Сила і Честь» 4.8% 3.7%
«Опозиційний блок» 2.9% 3.6%
«Українська стратегія Гройсмана» 2.0% 2.3%
«Партія Шарія» 4.1% 2.4%
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» 2.6% 1.7%
«Громадянська позиція» 1.1% 0.7%
Партія Зелених України 0.6% 0.7%
«Об’єднання «Самопоміч» 0.7% 0.7%
Аграрна партія України 0.5% 0.5%
«Рух нових сил Михайла Саакашвілі» 0.6% 0.3%
«Сила людей» 0.2% 0.3%
«Сила права» 0.2% 0.2%
«Соціальна справедливість» 0.1% 0.2%
«Патріот» 0.1% 0.1%
«Незалежність» 0.1% 0.1%
Всеукраїнське об’єднання «Факел» 0.1% 0.0%

 

Таблиця 2.4 Рейтинг партій на виборах до ВРУ серед вікових груп населення

 

100% у стовпчику 18-29 років

(n=1324)

30-39 років

(n=1952)

40-49 років

(n=2006)

50-59 років

(n=2370)

60 років та старші

(n=3679)

«Слуга народу» 58.8% 53.5% 48.4% 42.7% 32.7%
«Опозиційна платформа – За життя» 2.6% 4.7% 7.5% 11.6% 20.1%
Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» 3.6% 4.0% 5.2% 7.9% 11.6%
«Європейська Солідарність» 7.0% 8.1% 11.2% 9.1% 8.6%
«Голос» 9.4% 9.5% 7.2% 6.4% 3.6%
Радикальна партія Олега Ляшка 1.8% 1.5% 2.2% 3.2% 3.9%
«Сила і Честь» 2.0% 3.3% 2.9% 4.1% 6.1%
«Опозиційний блок» 1.8% 2.2% 2.9% 4.0% 4.1%
«Українська стратегія Гройсмана» 1.2% 2.3% 2.1% 2.3% 2.4%
«Партія Шарія» 6.8% 5.1% 3.5% 2.7% 1.0%
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» 1.6% 1.5% 2.1% 2.1% 2.5%
«Громадянська позиція» 0.3% 0.8% 0.6% 1.1% 1.2%
Партія Зелених України 1.1% 0.6% 1.0% 0.3% 0.6%
«Об’єднання «Самопоміч» 0.8% 0.8% 1.0% 0.7% 0.5%
Аграрна партія України 0.6% 0.4% 0.4% 0.5% 0.5%
«Рух нових сил Михайла Саакашвілі» 0.1% 0.7% 0.7% 0.5% 0.2%
«Сила людей» 0.1% 0.4% 0.3% 0.3% 0.1%
«Сила права» 0.3% 0.3% 0.2% 0.3% 0.1%
«Соціальна справедливість» 0.1% 0.1% 0.4% 0.1% 0.0%
«Патріот» 0.2% 0.0% 0.2% 0.0% 0.1%
«Незалежність» 0.0% 0.1% 0.1% 0.0% 0.0%
Всеукраїнське об’єднання «Факел» 0.1% 0.0% 0.0% 0.1% 0.0%

 

Таблиця 2.5 Рейтинг партій на виборах до ВРУ серед груп населення за рівнем освіти

 

100% у стовпчику Неповна середня 

(n=488)

Повна середня загальна (n=1661) Середня спеціальна (n=3903) Незакінчена вища (n=617) Вища 

(n=4624)

«Слуга народу» 41.9% 45.7% 46.8% 52.9% 40.3%
«Опозиційна платформа – За життя» 13.4% 11.5% 13.8% 7.6% 9.6%
Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» 9.3% 9.7% 8.1% 5.5% 6.1%
«Європейська Солідарність» 4.3% 6.4% 6.5% 6.6% 12.8%
«Голос» 3.7% 4.5% 5.1% 7.0% 8.8%
Радикальна партія Олега Ляшка 7.4% 5.6% 3.3% 0.8% 1.1%
«Сила і Честь» 3.1% 3.4% 3.9% 4.2% 4.8%
«Опозиційний блок» 5.9% 2.7% 3.2% 2.5% 3.3%
«Українська стратегія Гройсмана» 2.4% 2.6% 2.1% 2.5% 1.9%
«Партія Шарія» 1.1% 1.6% 2.1% 5.1% 4.7%
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» 1.7% 1.4% 2.0% 1.9% 2.4%
«Громадянська позиція» 0.3% 0.7% 0.7% 0.2% 1.3%
Партія Зелених України 1.6% 1.3% 0.7% 0.9% 0.3%
«Об’єднання «Самопоміч» 1.2% 0.7% 0.5% 0.5% 0.8%
Аграрна партія України 0.9% 0.9% 0.4% 0.2% 0.4%
«Рух нових сил Михайла Саакашвілі» 0.5% 0.2% 0.3% 0.5% 0.6%
«Сила людей» 0.4% 0.4% 0.1% 0.4% 0.2%
«Сила права» 0.1% 0.4% 0.2% 0.2% 0.1%
«Соціальна справедливість» 0.0% 0.1% 0.1% 0.0% 0.2%
«Патріот» 0.0% 0.1% 0.1% 0.1% 0.0%
«Незалежність» 0.2% 0.1% 0.0% 0.4% 0.0%
Всеукраїнське об’єднання «Факел» 0.4% 0.0% 0.0% 0.0% 0.0%

 

ІІІ. РЕГІОН, ТИП НАСЕЛЕНОГО ПУНКТУ, СТАТЬ, ВІК, ОСВІТА ВИБОРЦІВ ТОП-ПАРТІЙ

Таблиця 3.1 Стать, вік, освіта виборців топ-партій

100% у стовпчику Усі респонденти % серед тих, хто проголосував за…
«Слуга народу» (n=5050) «ОПЗЖ» (n=1393) «Батьківщина» (n=863) «ЄС» (n=1015) «Голос» (n=765) РПЛ (n=304) «Сила і Честь» (n=481) «ОБ» (n=374) «Українська стратегія» (n=245) «Партія Шарія» (n=372) «Свобода» (n=242) «ГП» (n=100)
Регіон
Захід 24.1% 21.4% 4.2% 31.7% 34.5% 52.2% 26.9% 25.1% 5.3% 29.7% 5.9% 54.6% 31.2%
Центр 36.3% 37.5% 21.6% 46.7% 41.4% 30.3% 50.6% 51.5% 16.7% 49.7% 26.5% 31.9% 50.8%
Південь 25.8% 29.4% 37.7% 15.9% 17.3% 13.1% 14.5% 15.6% 43.4% 13.6% 39.5% 8.9% 13.4%
Схід 13.8% 11.7% 36.4% 5.6% 6.8% 4.3% 8.0% 7.8% 34.5% 7.1% 28.1% 4.5% 4.6%
Тип населеного пункту
Обласний центр 31.4% 29.1% 27.6% 23.2% 46.4% 43.1% 9.8% 36.2% 28.9% 29.0% 49.3% 38.6% 48.8%
Місто з населенням 100 тис. та більше. 6.6% 7.1% 9.0% 5.2% 4.4% 2.3% 2.6% 5.0% 16.6% 4.5% 10.6% 2.8% 4.2%
Місто з населенням від 50 до 100 тис. 5.9% 5.3% 10.8% 4.6% 5.3% 5.7% 4.2% 5.6% 5.2% 3.7% 6.4% 6.0% 2.8%
Місто з населенням від 20 до 49-ти тис. 8.4% 8.7% 9.2% 7.9% 7.3% 8.7% 7.7% 8.3% 6.7% 6.8% 9.3% 5.8% 11.5%
Місто з населенням менше 20 тис. 8.2% 7.4% 8.7% 10.0% 6.9% 10.5% 7.7% 12.5% 7.0% 8.9% 5.6% 7.8% 4.1%
Селище міського типу. 6.8% 7.2% 11.4% 6.7% 3.4% 3.3% 6.2% 5.1% 7.1% 7.4% 6.3% 5.5% 3.9%
Село 32.8% 35.1% 23.4% 42.4% 26.2% 26.3% 61.7% 27.3% 28.6% 39.7% 12.4% 33.5% 24.6%
Стать
Чоловіки 44.8% 42.3% 44.0% 44.0% 48.3% 46.0% 43.3% 51.6% 38.9% 42.0% 57.4% 55.8% 56.5%
Жінки 55.2% 57.7% 56.0% 56.0% 51.7% 54.0% 56.7% 48.4% 61.1% 58.0% 42.6% 44.2% 43.5%
Вік
18-29 років 11.7% 15.5% 2.7% 5.6% 9.2% 16.8% 7.4% 5.5% 6.3% 6.4% 24.9% 8.8% 3.6%
39-39 років 17.1% 20.7% 7.1% 9.1% 15.6% 24.9% 9.4% 13.8% 11.4% 18.4% 27.4% 12.6% 15.4%
40-49 років 17.7% 19.3% 11.6% 12.3% 22.3% 19.5% 14.1% 12.4% 15.5% 17.0% 19.2% 17.8% 11.2%
50-59 років 20.8% 20.2% 21.2% 22.0% 21.4% 20.5% 23.4% 20.6% 25.3% 22.2% 17.8% 21.1% 25.8%
60+ років 32.8% 24.3% 57.5% 50.9% 31.6% 18.3% 45.8% 47.7% 41.5% 36.0% 10.6% 39.7% 44.1%
Освіта
Неповна середня  4.8% 4.5% 5.6% 5.9% 2.3% 2.7% 12.5% 3.6% 8.6% 5.4% 1.6% 3.9% 1.9%
Повна середня загальна  15.4% 15.9% 15.4% 19.9% 11.1% 10.5% 30.1% 12.5% 12.5% 18.4% 7.5% 10.7% 12.5%
Середня спеціальна 34.3% 36.4% 41.4% 37.4% 25.0% 26.7% 39.6% 31.9% 33.9% 33.7% 22.7% 33.8% 27.9%
Незакінчена вища  5.4% 6.5% 3.6% 4.0% 4.0% 5.8% 1.6% 5.5% 4.2% 6.2% 8.7% 5.0% 1.0%
Вища  40.1% 36.8% 34.0% 32.8% 57.7% 54.4% 16.2% 46.5% 40.9% 36.3% 59.5% 46.7% 56.7%

 

ІV. КОЛИ ВИЗНАЧИЛИСЯ, ЗА ЯКУ ПАРТІЮ ГОЛОСУВАТИ

 

Таблиця 4.1 Коли виборці основних партій визначилися, за яку партію голосувати

 

100% у стовпчику Усі респонденти % серед тих, хто проголосував за…
«Слуга народу» (n=5050) «ОПЗЖ» (n=1393) «Батьківщина» (n=863) «ЄС» (n=1015) «Голос» (n=765) РПЛ (n=304) «Сила і Честь» (n=481) «ОБ» (n=374) «Українська стратегія» (n=245) «Партія Шарія» (n=372) «Свобода» (n=242) «ГП» (n=100)
Визначилися…
– Я був(була) прихильником цієї партії задовго до виборів 54.8% 52.1% 67.2% 71.0% 74.3% 23.3% 53.7% 42.0% 60.4% 39.3% 48.4% 69.6% 53.3%
– Раніше, ніж три місяці тому 15.6% 19.9% 10.8% 8.7% 8.8% 15.5% 18.0% 22.2% 10.3% 16.4% 14.6% 8.6% 11.9%
– Раніше, ніж за місяць до виборів 9.5% 10.6% 7.0% 5.0% 5.9% 17.1% 4.7% 12.9% 8.4% 9.6% 11.8% 4.3% 6.7%
– В останній місяць до виборів 7.3% 7.3% 4.2% 4.6% 3.3% 20.8% 5.4% 7.6% 4.6% 11.5% 12.3% 3.9% 10.4%
– В останній тиждень до голосування 4.3% 3.0% 2.7% 4.4% 2.3% 13.0% 6.1% 6.2% 4.1% 8.1% 6.6% 5.9% 4.4%
– В останній день до голосування 3.2% 2.7% 2.5% 1.7% 2.3% 4.5% 7.6% 4.6% 3.0% 5.0% 3.9% 3.8% 3.2%
– Визначився (визначилася) прямо на виборчій дільниці 2.4% 1.7% 2.3% 2.1% 1.5% 4.5% 2.7% 2.3% 3.8% 6.3% 1.1% 2.0% 6.6%
ВАЖКО СКАЗАТИ / НЕ ЗНАЮ 2.8% 2.7% 3.2% 2.5% 1.6% 1.4% 1.7% 2.1% 5.3% 3.6% 1.4% 2.0% 3.5%

 

Теги
Стереотипы — примитивные представления о социальной действительности, укоренившиеся в обыденном сознании; такого же рода представления в сознании социологов именуются социологическими знаниями.