Як Норвегія посилює роль університетів у повоєнній відбудові України: проєкт «UKRAINETT+»

Людмила Сокурянська

Соціологічний факультет Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна радий оголосити про старт нового трирічного проєкту UKRAINETT+, який реалізується у співпраці з університетом ОслоМет і має на меті підтримку українських вчених, українських університетів та наукових досліджень в Україні в умовах війни. Проєкт став можливим завдяки фінансовій підтримці Норвезької Ради Досліжень (№350241; 2024-2026). Координаторкою мережі від України стала деканка соціологічного факультету, доцентка кафедри політичної соціології Олена Мурадян.

Проєкт UKRAINETT+ має багато завдань, але найголовнішою метою є зміцнення норвезько-українського університетського та дослідницького співробітництва. Як зазначив лідер мережі UKRAINETT та керівник проєкту UKRAINETT+ професор Одне Осланд, «університети та дослідницькі установи відіграватимуть важливу роль у відбудові України, забезпечуючи необхідним знанням тих акторів, які ухвалюють політичні рішення як в Україні, так і в Норвегії. Підготовка до цього процесу має відбуватись вже наразі».

Згідно з планом проєкту, в результаті співпраці українські та норвезькі університети зможуть посилити існуючу співпрацю, а також знайти нових партнерів. Для цього, як зазначає Одне Ослан, проєкт передбачає низку заходів, це наукові конференцій, спільні семінари на актуальні теми в українському суспільстві, інформаційні бюлетені для органів влади та громадських організацій, а також подкасти та прес-конференції, що мають на меті поширення актуальних знань про Україну. За задумом лідерів проєкту, ці заходи будуть корисними не лише для самих дослідників, а й для акторів, які беруть участь у відбудові України. До того ж, ці заходи будуть проведені у співпраці між українськими та норвезькими дослідниками.

Одним із компонентів проєкту є створення мережі українських університетів та дослідницьких установ, які вже мали досвід співпраці з норвезькими партнерами, або мають на меті отримати цей досвід. Наразі мережа охоплює 16 установ, що є її членами. Українські учасники мережі мають можливість брати участь у семінарах, наукових конференціях, виступати в якості запрошених експертів, а також розробляти проєктні пропозиції разом із норвезькими колегами. Для цього проєкт передбачає інструменти для заохочення наукового партнерства між українськими та норвезькими дослідниками через грантові проєкти мікрофінансування. Виділення фінансування для розроблення проєктних пропозицій реалізується двічі на рік на конкурсній основі.

«Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна має досвід багаторічної співпраці з університетом ОслоМет. Нам дуже приємно, що наш університет запрошений новерзькою стороною як один із координаторів підтримання функціонування української дослідницької мережі» – зазначає гостьова дослідниця в університеті ОслоМет та доцентка соціологічного факультету Олександра Дейнеко. Другим координатором функціонування мережі в Україні є дослідницька компанія «Оперативна соціологія». Окрім цього, членами мережі є:

o Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння (м.Київ)
o Центр міської історії (м. Львів)
o Центр дослідження росії (м. Київ)
o Карпатський інститут аналітики Frankolytics, (м.Івано-Франківськ),
o Національний університет ім. Івана Франка (м. Львів)
o Маріупольський державний університет
o Київський національний університет ім. Тараса Шевченка (м.Київ)
o Український католицький університет (м. Львів)
o Ужгородський національний університет (м. Ужгород)
o Західноукраїнський національний університет (м. Тернопіль)
o Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича (м. Чернівці)
o Національний університет оборони України (м. Київ)
o Київський університет ім. Бориса Грінченка (м. Київ)
o Київський міжнародний інститут соціології (м. Київ)

Проєкт UKRAINETT+ став можливим завдяки дворічному досвіду існування норвезької дослідницької мережі UKRAINETT, що об’єднує дослідників та експертів у Норвегії, які досліджують українське суспільство. Наразі UKRAINETT налічує близько 90 членів, серед яких є як представники норвезьких університетів та науково-дослідних установ, так і українські дослідники, що перебувають в Норвегії. Члени мережі сприяють актуалізації досліджень України в Норвегії, активно поширюють знання про українське суспільство та, серед іншого, організовують щорічні конференції, у фокусі яких – комплексне знання про Україну.

Ми віримо, що проєкт «UKRAINETT+» стане важливою віхою у відновленні України та розвитку міжнародної наукової співпраці. Слідкуйте за нашими новинами, щоб бути в курсі всіх подій та досягнень.

https://uni.oslomet.no/ukrainett/
https://uni.oslomet.no/ukrainett/the-ukrainett-project-to-be-launched-in-ukraine/

Теги