«Круглий стіл» «Продовжуємо вчитися, продовжуючи вчити»

22 листопада 2019 року в Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна відбувся міжнародний «круглий стіл» «Продовжуємо вчитися, продовжуючи вчити», присвячений пам’яті знаних представників соціологічної думки України та Росії Іделаїди Дмитрівни Ковальової та Володимира Олександровича Ядова, яким цього року виповнилось би 90 років. Організаторами «круглого столу» виступили соціологічний факультет Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна та Харківське відділення Соціологічної асоціації України.

«Круглий стіл» викликав неабиякий інтерес соціологічної спільноти. Активну участь у його засіданнях взяли не тільки харківські соціологи, але й колеги з Києва, Одеси, Луганську, Мінську, які засвідчили свою залученість до спільнот, практик та цінностей, створених та підтримуваних діяльністю І. Д. Ковальової та В. О. Ядова.

Модераторами меморіальної частини «круглого столу» були академік Віль Бакіров та професорка Людмила Сокурянська. З вітальним словом до учасників «круглого столу» звернулась доцентка Олена Мурадян – декан соціологічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.

Доповіді та виступи на першій частині «круглого столу» представили провідні соціологи України. Так, ректор Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Президент Соціологічної асоціації України, академік Віль Бакіров поділився спогадами про творчі та дружні зв’язки однокурсників Ленінградського державного університету – Іделаїди Ковальової та Володимира Ядова, акцентуючи їхню роль у становленні вітчизняної соціологічної науки та освіти.

Особистісно забарвленим, сповненим емоцій став виступ завідувачки кафедри соціології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, віцепрезидентки САУ, професорки Людмили Сокурянської про життя та творчість Іделаїди Дмитрівни Ковальової, яка працювала на кафедрі соціології з першого дня її заснування у 1980 р. по 2017 р.

Насиченим людськими та професійними референціями був виступ заступника директора з наукової роботи Інституту соціології НАН України, члена-кореспондента НАНУ Євгена Головахи про зустрічі з В. О. Ядовим, які він назвав доленосними.

У цікавому жанрі поєднання соціологічних мемуарів та мистецтва фотографії виступив Генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології, професор Володимир Паніотто, який розповів про те, як спілкування з Володимиром Ядовим збагатило його наукову комунікацію, подарувавши знайомство з видатними представниками вітчизняної та західної соціологічної думки.

Соціологічно аналітичним і при цьому емоційно зворушливим  видався спогад про І. Д. Ковальову як про людину, що «поєднує світи», її колишньої студентки та аспірантки, а сьогодні професорки кафедри соціології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Юлії Сороки.

З методологічно глибокою доповіддю виступив завідувач кафедри філософії та соціології Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, професор Ілля Кононов, який аналізував діяльність В. О. Ядова як соціолога, що протягом багатьох років своєї творчої біографії працював «під наглядом історичного матеріалізму».

Кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології Одеського національного університету імені І. І. Мечнікова Світлана Романенко запропонувала більш широкі контексти аналізу, вписавши діяльність та біографію ювілярів, як і їхньої однокурсниці професорки Ірини Марківни Попової, до покоління шістдесятників, яке зробило великий внесок у процес демократичних зрушень у колишньому Радянському Союзі, зокрема в становлення та розвиток вітчизняної соціології.

Окрім зазначеної вище проблематики, на «круглому столі» обговорювались питання освітньої та наукової діяльності І. Д. Ковальової та В. О. Ядова, їхнього внеску в методику викладання соціологічних дисциплін та методологію проведення соціологічних досліджень Цим питання були присвячені виступи колишніх студентів Іделаїди Дмитрівни Ковальвої, які сьогодні працюють у різних вишах Харкова: доктора соціологічних наук, доцента Голікова О. С. («Есе та істина: стиль І. Д. Ковальової і сучасна наука»); докторки соціологічних наук, професорки Михайльової К. Г. («Діджиталізація освіти: виклики для викладача (моделюючи відповіді професора І. Д. Ковальової)»); докторки філософських наук, професорки Батаєвої К. В. («Теоретико-прикладні аспекти концепції «соціальної ідентичності» в кризовому суспільстві В. О. Ядова»); докторки філософських наук, професорки Денисенко І. Д. («Сучасне суспільство: теорії та практики інтерпретації»); кандидатки соціологічних наук, доцентки Шепеленко І. П. («Соціальна нерівність великого міста (за матеріалами семінару І. Д. Ковальової)»); кандидатки соціологічних наук, старшої викладачки Буданової О. Б. та кандидатки соціологічних наук, доцентки Зінюк А. В. («Актуальна класика вимірювання: топонімічний аналіз нових медіа»); кандидатки соціологічних наук, старшої викладачки Стрельнікової О. О. («Доброчинна активність у вимірі диспозиційної концепції особистості В. Ядова»); старшої викладачки Вітковської І. М. («Соціальна відповідальність у концепції диспозиційної регуляції поведінки особистості В. Ядова»).

В межах другої частини «круглого столу» організатори запропонували дискусійну панель «Опитування громадської думки в Україні: дослідницькі стандарти та дослідницькі практики», модераторами якої були доцент Олександр Кізілов та професорка Людмила Сокурянська.

Стрижневою для панелі кейс-ситуацією стала проблема проведення дослідженнь в умовах соціальних криз, конфліктів та війн (на прикладі досліджень на території Донбасу). Присутні на панелі представники ТОВ «Нью Імідж Маркетинг Груп» Олег Сінаюк та Наталя Ніколайчук представили методологію та розповіли про специфіку дослідження, яке набуло гучного розголосу завдяки статті в газеті «Дзеркало тижня» та обговоренню в наукових та соціальних мережах.

Бурхлива дискусія була прикрашена методологічно важливими зауваженнями професора Євгена Головахи, професора Володимира Паніотто, доцента Олександра Кізілова; біографічно зануреним та емоційним виступом та запитаннями професора Іллі Кононова; ремарками з приводу соціальної відповідальності соціолога перед суспільством, інтерв’юерами та респондентами з боку доцентки Ольги Філіппової та доцентки Світлани Романенко; методологічними уточненнями з боку академіка Віля Бакірова, важливими доповненнями щодо колективної та корпоративної культури та взаємодії з боку професорки Людмили Сокурянської.

Складна, емоційно насичена, методологічно комплексна та дилемна дискусія, проникнута тривогою щодо стану українського суспільства та української соціології, показала, що подібні зустрічі та дискусії, хоча і не є комфортними для багатьох з їхніх учасників, є, безумовно, потрібними для всіх.

Організаційний комітет «круглого столу» вдячний усім його учасникам, усім спостерігачам та слухачам, які долучилися до його роботи, та сподівається на подальшу плідну співпрацю в реалізації тих чи інших проєктів Соціологічної асоціації України та соціологічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.


Теодицея — объяснение необходимости зла в обществе: религиозное — для спасения души, научное — для спасения тела.