Добра традиція і добра пам’ять: пам’ятаючи минуле, творити майбутнє (10.12.2020)

10 грудня 2020 року пройшла традиційна конференція, що мала скромну, але таку сильну назву «XIV Міжнародні соціологічні читання пам’яті Наталії Паніної». Цього року вона була присвячена проблемі «Суспільство після пандемії: світ і Україна».

Але за цим тихим повідомленням стоїть колосальна робота організаційного комітету та всіх зацікавлених з проведення в онлайн-форматі конференції на технічній базі Google Meet. І оцінити цю роботу вкрай непросто – і важко сумніватися, що в умовах, коли прислівник «після» ще, мабуть, зарано використовувати, українська соціологічна спільнота цілком щиро вдячна за неї.

На початку конференції Президент Соціологічної асоціації України (САУ) Віль Савбанович Бакіров від імені Правління САУ та себе особисто привітав шановних Ворону Валерія Михайловича (директора Інституту соціології НАН України), Головаху Євгена Івановича (заступника директора з наукової роботи Інституту соціології НАН України), Макєєва Сергія Олексійовича (завідувача відділу соціальних структур Інституту соціології НАН України) з їхніми чудовими ювілеями. Головасі Євгену Івановичу від членів Правління САУ, колег та друзів була подарована збірка есе «Про Головаху з любов’ю». Ворона Валерій Михайлович був нагороджений медаллю імені Богдана Кістяківського «За видатний внесок у розвиток соціології». Макеєву Сергію Олексійовичу було присуджено звання «Почесний член Соціологічної асоціації України».

Після привітань продовжилася активна робота XIV Міжнародних соціологічних читань пам’яті Наталії Паніної.

Захід складався з двох частин: пленарного засідання та круглого столу. На пленарному засіданні було заслухано чотири доповіді: «Методи опитування в умовах пандемії» (В. Паніотто), «Соціальна нерівність і надзвичайні події» (С. Макеєв та Н. Коваліско), «Вища освіта в “ковідні” та “постковідні” часи» (В. Бакіров та М. Агарков), «COVID-19: Нові будні українських учителів, учнів та батьків» (О. Максименко).

В роботі конференціїї взяли участь більше 100 фахівців-соціологів (дослідників, науковців, викладачів, експертів тощо) та представників інших наук з Києва, Харкова, Одеси, Львова, Запоріжжя, Луцька, Івано-Франківська, Умані, Рівного, Черкас, Дрогобича, Маріуполя, Дніпра, Старобільська, Миколаєва, Кривого Рогу та інших міст нашої країни.

У конференції також взяли участь співробітники та представники кафедри соціології соціологічного факультету, які запропонували увазі учасників конференції доповідь (доктор соціологічних наук Олександр Голіков за результатами онлайн-опитування проаналізував вплив цінностей праці в пан-/епідемічній ситуації на адаптаційні практики харківської молоді) та активну участь у дискусіях та обговореннях (доктор соціологічних наук, професор, завідувач кафедри соціології, віце-Президент Соціологічної асоціації України Людмила Сокурянська; кандидат соціологічних наук, доцент, докторант кафедри соціології Світлана Романенко; старший лаборант кафедри соціології, секретар Соціологічної асоціації України Світлана Аніпченко).

Цікаві теми, важливі питання, актуальні проблеми – все це здавна характеризувало та характеризує Панінські читання, і цього року традиція не була порушена. Однак вона була доповнена новітніми технологіями проведення таких заходів. Безцінний досвід онлайн-участі в конференціях, безумовно, буде затребуваний, використаний та вдосконалений в заходах соціологічної спільноти нашої країни.