Коротка інформація про ХХ Світовий конгрес соціології (Мельбурн, 2023) та нашу спеціальну сесію на ньому

Ольга Куценко

25 червня – 1 липня 2023 відбувся ювілейний ХХ Світовий конгрес соціології, який кожні чотири роки проводить Міжнародна соціологічна асоціація. ХХ Конгрес був відтермінований на рік з причин пандемії COVID-19 і, нарешті, відбувся в Мельбурні (Австралія) із загальною темою «Відродження авторитаризму: соціологія нових переплетень релігії, політики та економіки». Дякуємо Соціологічній асоціації Австралії за чудову організацію цього суперзаходу. Конгрес пройшов у змішаному форматі; зареєстровані учасники конгресу мали можливість підключатись і виступати також онлайн. Між тим безпосередньо участь у конгресі взяли майже 3000 соціологів, серед яких, у контрасті з усіма попередніми Конгресами, дещо переважали представники великого азійського й тихоокеанського регіонів, що пояснювалось географічними, фінансовими й постковідними причинами. Про враження від ХХ Конгресу підготуємо окрему розповідь.

На конгресі, окрім загальних президентських й пленарних сесій, в пленарному форматі також за ініціативою Президіума ISA були організовані 3 пленарні сесії спеціальної уваги (spotlight sessions): «Расизм та ісламофобія», «Куди рухається арабо-ізраїльський конфлікт?», «Війна в Україні: соціологічна перспектива». Також кожного дня йшли у паралелях багаточисельні сесії 56 дослідницьких комітетів, 4 робочих груп та 6 тематичних груп, їхні спільні сесії, зустрічі з авторами, воркшопи тощо.

Зараз дозвольте привернути увагу до спеціальної сесії «Війна в Україні: соціологічна перспектива», яка була в центрі конгресової уваги (spotlight session) і проведена в заключний день Конгресу (1 липня 2023 р. 15:30-17:20). Сесія була організована за спільною ініціативою Президента Міжнародної соціологічної асоціації Сарі Ханафі та Соціологічної асоціації України. Організатором і модератором сесії від ISA був проф. Борут Рончевіч (член виконкому ради націонільних асоціації ISA, директор School of Advanced Social Studies Словенії). Програму сесії з тезами доповідачів, запрошених Президіумом Міжнародної асоціації можете побачити в додатку. За задумом організаторів, дискусія на сесії мала розгорнутись навколо двох пленарних доповідей від українських соціологів та двох пленарних доповідей від російських соціологів. Між тим, Міжнародна соціологічна асоціація рішенням Президіуму заборонила участь представників російських асоціацій у Конгресі. Тому «іншу сторону» представляли професор-емерітус Ніколай Генов (Болгарія) та проф. Лариса Тітаренко (Білорусь). Від України були пленарні доповіді віце-президентки (з міжнародних питань) Соціологічної асоціації України, професорки Київського національного університету ім. Т. Шевченка Ольги Куценко «Сила свободи та активізму: українська альтернатива воїнствуючому авторитаризму» і доцентки Національного університету «Києво-Могилянська Академія» Тамари Марценюк «Участь жінок у захисті України в російській війні: гендерна соціологічна перспектива». У сесії взяли участь близько 60 учасників Конгресу, які представляли широкий спектр регіонів та країн світу. Українські доповіді викликали дуже жваве й зацікавлене обговорення учасників, для чого 30 хвилин залишку сесії виявилось замало й обговорення продовжились і на перерві. Представляємо файли з презентаціями українських доповідачок. Інші доповідачі презентації не надавали.

Kutsenko_ISA congr
Martsenyuk-Women and War in Ukraine for ISA Congress 2023

Теги